Tutustu Kon-Tikin henkilökuntaan

Kon-Tikin henkilökunta on aina valmis auttamaan – toteutamme räätälöityjä ulkomaan matkoja erilaisille ryhmille: yhdistyksille, järjestöille, yrityksille ja ystäville. Meiltä saat yksilöllisesti suunnitellun ja sujuvasti toteutetun matkaohjelman juuri sinun ryhmäsi toivoman teeman mukaisesti kaikkiin matkakohteisiin ympäri maailmaa.

MINNA

Helsingin toimistossa myyntipäällikkö Minna Peltonen tuottaa ja operoi Markuksen matkat. Minnalla on myös omat kanta-asiakkaat ja lisäksi hän vastaa yksittäisille matkailijoille tarjottavien matkojen verkkokaupasta.

”On hauskaa suunnitella asiakkaille uusia matkoja uusiin kohteisiin. Tällä hetkellä kaukokohteet tuntuvat olevan kovassa nosteessa, ja itsekin voisin lähteä Kiinan kierrokselle tai Omanin aavikoille.”

Monia hienoja asioita olen saanut matkoilla kokea, mutta kaksi on jäänyt parhaiten mieleen: Suuri Valliriutta Australiassa ja Kiinan muuri. Kun näin ensimmäisen kerran Valliriutan, sen kirkkaat upeat värit ja kaikki eläimet, jätti sydän muutaman lyönnin välistä. Ensin katselimme vedenalaista elämää lasipohjaisesta veneestä, ja sitten siirryimme snorklaamaan turkoosinsiniseen veteen. Huikea elämys kaiken kaikkiaan. Ikimuistoinen hetki oli myös, kun ajomatkan jälkeen Pekingistä saavuimme Kiinan muurille. Muurin koko ja se, miten siihen maailmanaikaan moinen rakennelma on saatu rakennettua, jätti
nuoren tytön sanattomaksi.

Minna Peltonen
myyntipäällikkö, Helsinki
minna@kontiki.fi, 045 124 2005


MARKUS

Markus Virmasalo myi Kuusamossa sijaitsevan Trio Travelsin Kon-Tikille alkuvuodesta 2017. Markus jatkaa ryhmämatkojen myyntiä ja markkinointia asiakkuuspäällikkö-yrittäjänä entiseen tapaan. Erityisesti metsä- ja maatalousalan opintomatkat ulkomaille ovat Markuksen erikoisosaamista.

Hienoin matkakokemukseni oli laskeutuessani ensimmäistä kertaa Islannin Keflavikin lentokentälle ja sitä seurannut ajomatka laavakenttien läpi Blue Lagoon -kylpylään ja sieltä edelleen Reykjavikiin. Seuraavana päivänä paikallisen asiantuntijamme kanssa sain tutustua maan maatalouteen, metsitysohjelmaan ja metsiin sekä mahtavaan luontoon ja ihastuttavaan ruokaan. Olen ehdottomasti luontoihminen. Tällaisessa paikassa en ollut aiemmin käynyt, vaikka paljon olenkin nähnyt. Vierailuni edetessä huomasin selvästi, että erikoinen luonto on muovannut erikoisen kansan: vieraanvaraisen, kiireettömän, sosiaalisen ja inhimillisen. Minut otettiin kaikkialla vastaan ystävänä.

Olen saanut tavata työssäni runsaasti uusia ihmisiä ja aina positiivisessa ilmapiirissä. Organisaatioasiakkaani Suomessa ovat mahtavia, luottamus on aina ollut molemminpuolista. Matkustajat ovat olleet pääsääntöisesti ihastuneita kokemaansa matkaan: kohteeseen, ohjelmaan, palveluihin, ruokaan ja oppaaseemme. On ollut palkitsevaa saada tehdä työtä tällaisella toimialalla. Siitä kiitos kaikille yhteistyökumppaneille – matka jatkuu…

Markus Virmasalo
asiakkuuspäällikkö, Kuusamo
markus@kontiki.fi, 0400 754240


ANNE

”Annan mielelläni asiantuntemukseni käyttöösi kaikessa ryhmäsi matkoihin liittyvässä suunnittelussa ja toteutuksessa.”

Matkamuistot eivät pölyynny hyllyillä ja matkustamisen ihanuus on muun muassa siinä, että jokaiselta kerralta jää ”reppuun” muistoja, kovin erilaisia tosin. Parhaimman valitseminen on mahdotonta. Olisiko se lentomatka Novosibirskistä Irkutskiin Neuvostoliitossa maatuskojen ja koneessa vapaana juoksevien kanojen kanssa odotellen kattopaneelien putoamista niskaan? Vaiko Intian valtameressä sijaitsevilla Seychelleillä vietetyt kolme unelmaviikkoa: suolainen meri, hienonhienot, tyhjät hiekkarannat ja jättikilpikonnat, rantaravintolan hiekkalattia sekä lentokentän virkaa toimittava ”kiitorata” Frégaten saaren rantaruohikolla?

Kirkkaasti top-10 muistojen joukkoon selviytyy myös stressaava ajomatka Veronasta Venetsiaan, kun kymmenet rekat suhahtivat itäänpäin pikkuisen Fiatimme ohi niin oikealta kuin vasemmaltakin, minkä jälkeen vietimme unohtumattoman, kiireettömän pariviikkoisen Castellossa kanaalin varrella.

Anne Kajander
myyntipäällikkö, Turun toimisto
anne@kontiki.fi, 045 124 2003


ASTA

”Puoleeni voi kääntyä kaikissa matkan operointiin ja laskutukseen liittyvissä asioissa.”

Mieleenpainuvin matkakohde on ollut Islanti. Ennen kuin olin käynyt Islannissa, minulle kerrottiin, että siellä voit kokea kaikki neljä vuodenaikaa yhden päivän aikana. En uskonut. Kuitenkin jo ensimmäisenä Reykjavik-päivänä koin tuon ihmeen, totta se oli. Aamu oli kuin sumuinen kevätaamu auringon noustessa. Aamupäivällä aurinko paistoi jo kesäisen lämpimästi. Iltapäivällä alkoi yhtäkkiä vihmoa lumiräntää kuin Suomen talvessa, ja ilta oli syksyisen
kostea. Oikeasti Islannissa elettiin silloin kevättä.

Maan luonto on aivan ainutlaatuinen, kerta toisensa jälkeen myös hämmästelin, miten maasta voi ihan itsestään pulputa kiehuvan kuumaa vettä. Tuota kaikkea on vaikea kuvailla sanoin, se on vaan nähtävä itse, ja vaikka useamman kerran. Maa on omalla tavallaan karu, mutta kätkee sisäänsä paljon salaisuuksia, kuuluisista salaperäisistä Maahisista puhumattakaan. Se onkin sitten jo toinen tarina ja maailma!

Asta Rimpinen
tuotantopäällikkö, Turun toimisto
asta@kontiki.fi, 045 116 7931


MARITA

”The newest Kon-Tiki in town”, joten kaikki uudet asiakkaat Länsi-Suomessa voivat kääntyä puoleeni, jos kaipaavat ideoita tai toteutuksia omalle ryhmämatkalleen – minne tahansa maailmassa.

Minun huikein matkakokemukseni on Japani. Ajaminen Tokion kaupungin yllä olevia valtateitä pimeällä, isolla autolla ja kovaa. Tokion miljoonat valot jalkojen
juuressa. Epätodellinen olo. Kävely Hanami-aikaan kirsikankukkaloistossa valuen ihmisjonojen mukana syvälle metsänsiimekseen, jossa yllättäen kirkkaan punaisella kankaalla päällystettyjä pöytiä. Tilata kuvankauniilta tarjoilijalta kuvankauniissa astioissa tarjoiltua vihreää teetä.

Eksyminen pikkusateessa sateenvarjon alla Kiovan perinteisen Geisha-alueen maagisilla poluilla autioon joenrantaan, jossa rakennusten alta paljastuvat puurakenteet puhuivat karua historiaa, missä pieniä Maiko-tyttöjä kasvatettiin ja karaistiin. Kaikille Japanista kiinnostuneille suosittelen Mia Kankimäen kirjaa ”Asioita jotka saavat sydämen lyömään nopeammin”. Sen luettuaan on vaikea olla lähtemättä.

Marita Björkbom-Ristimäki
asiakkuuspäällikkö, Turun toimisto
marita@kontiki.fi, 040 769 8746

"Matkalukemista" aihealueittain

Inspiroidu

Matkapäiväkirja – Ugandan lintu- ja luontomatka

Matkapäiväkirja – Ugandan lintu- ja luontomatka

Kiia Pitkänen Inspiroidu Tutustu

Kon-Tikin ryhmä Paul Segersvärdin johdolla matkan Ugandaan syyskuussa 2025, keskittyen...

Spain Talks -voittajat Suomessa: Kon-Tiki Tours ja Mondo-lehti

Spain Talks -voittajat Suomessa: Kon-Tiki Tours ja Mondo-lehti

Kiia Pitkänen Inspiroidu
...
Kon-Tiki sai Avainlippu-merkin

Kon-Tiki sai Avainlippu-merkin

Kiia Pitkänen Inspiroidu

100% kotimainen Kon-Tiki Tours on saanut arvostetun Avainlippu-merkin tunnustuksena suomalaisesta...

Riviera on kuin elävä taideteos

Riviera on kuin elävä taideteos

Kiia Pitkänen Inspiroidu

Ranskan Riviera ei ole vain Välimeren sininen rantaviiva – se...

Maista

Matkailun isot teemat ja trendit – toimarin terveiset maailmalta

Matkailun isot teemat ja trendit – toimarin terveiset maailmalta

Kiia Pitkänen Maista

Espanjan Jaenissa järjestettiin järjestyksessään kahdeksas globaali matkatoimistoalan liittojen kongressi marraskuussa....

Tokio, Japanin mykistävä jättiläinen – TOP 10

Tokio, Japanin mykistävä jättiläinen – TOP 10

Kiia Pitkänen Maista

Yleisurheilun MM-kisaviikko houkutteli Yleisurheilufanit syyskuussa Tokioon. Faneille jäi onneksi aikaa...

Tokio, Japanin mykistävä jättiläinen (osa 1)

Tokio, Japanin mykistävä jättiläinen (osa 1)

Kiia Pitkänen Maista

Yleisurheilufanit vei syyskuussa Tokioon lajin MM-kisat, mutta tutustuimme kaupunkiin, maahan...

Italian kevät on kukkien, kulttuurin ja kulinarismin juhlaa

Italian kevät on kukkien, kulttuurin ja kulinarismin juhlaa

Kiia Pitkänen Maista Vinkit

Kun talven pimeys väistyy, Italia pukeutuu kevään väreihin. Mantelipuut kukkivat,...

Tutustu

Matkapäiväkirja – Ugandan lintu- ja luontomatka

Matkapäiväkirja – Ugandan lintu- ja luontomatka

Kiia Pitkänen Inspiroidu Tutustu

Kon-Tikin ryhmä Paul Segersvärdin johdolla matkan Ugandaan syyskuussa 2025, keskittyen...

Madrid – klassista tyyliä, historiaa, urheilua, modernia luksusta ja ties mitä!

Madrid – klassista tyyliä, historiaa, urheilua, modernia luksusta ja ties mitä!

Kiia Pitkänen Tutustu

Madrid on miltei neljän miljoonan asukkaan (Suur-Madrid lähes 8 milj.)...

Namaskaar! Terveiset Intiasta!

Namaskaar! Terveiset Intiasta!

Kiia Pitkänen Tutustu

Intia on valtava, monimuotoinen maa, joka tunnetaan rikkaasta historiastaan, kulttuuristaan,...

Nepal –⁠ paljon muutakin kuin vuoria

Nepal –⁠ paljon muutakin kuin vuoria

Kiia Pitkänen Maista Tutustu

Nepal on pieni, mutta kulttuurillisesti ja maantieteellisesti monimuotoinen maa. Maan...

Vinkit

Italian kevät on kukkien, kulttuurin ja kulinarismin juhlaa

Italian kevät on kukkien, kulttuurin ja kulinarismin juhlaa

Kiia Pitkänen Maista Vinkit

Kun talven pimeys väistyy, Italia pukeutuu kevään väreihin. Mantelipuut kukkivat,...

Uusi uljas futisvuosi – Valioliigakausi 25-26 (osa 2)

Uusi uljas futisvuosi – Valioliigakausi 25-26 (osa 2)

Kiia Pitkänen Vinkit

Valioliigan kausi jatkuu vuodelle 2026. Älä jää katsomaan sivusta –...

Kaikki alkaa Merseyltä – Valioliigakausi 25-26 (osa 1)

Kaikki alkaa Merseyltä – Valioliigakausi 25-26 (osa 1)

Kiia Pitkänen Vinkit

Uusi futiskausi saa syntynsä kesän loppupuolella – sateisissa tunnelmissa. Tietenkin.

...
Matka Japaniin on unohtumaton seikkailu

Matka Japaniin on unohtumaton seikkailu

Kiia Pitkänen Inspiroidu Vinkit

Japani on täynnä kontrasteja: futuristisia kaupunkimaisemia, rauhoittavia luontokokemuksia ja ikiaikaisia...