
Jalkapallo
Ryhmämatka Manchester Utd - Chelsea otteluun
Ryhmämatka Manchester Utd - Chelsea otteluun

Lähde unohtumattomalle futisviikonlopulle Manchesteriin Jeren ja Paulin kanssa
Jeren ja Paulin Matkassa
Manchester United – Chelsea
Tule kokemaan Manchester ainutlaatuisella tavalla, kun Jere Virtanen ja Pauli Loukola johdattavat matkalaiset kaupungin ja ennen kaikkea jalkapallon syövereihin. Pelireissuille voi lähteä monella tapaa, mutta omatoimimatkailijat jäävät telineisiin, kun joukkomme saa yksityisen stadionkierroksen legendan ja seuran historitsijan hostaamana, pelaamme neljän entisen seuran pelaajan kanssa leikkimielisen miniturnauksen ja Manchesterin saloihin uppoudutaan yhdessä tarinoiden kera.
Jeren ja Paulin matkaohjelmaan kuuluvat seuraavat asiat:
– Meno-paluulennot (Helsinki – Manchester – Helsinki)
– Lentokenttäkuljetukset Manchesterissa
– Majoitus keskustan parhaalla alueella Aloft Manchester ****-hotellissa
– Otteluliput Manchester United – Chelsea otteluun
– Ainutlaatuinen yksityiskierros Old Traffordilla seuran historioitsijan ja ManU-legendan kanssa
– Leikkimielinen pienen kentän jalkapalloturnaus neljän entisen Manchester Unitedin pelaajan kanssa
– Vapaaehtoista ohjattua tutustumista kaupunkiin. ml. kävelykierros, pubeja, kauppoja ja kansallinen jalkapallomuseo
Jere Virtanen
Yhden maailman suurimmista Manchester United -yksityiskokoelmista omistava Jere on viimeisen vuosikymmenen aikana kasvanut yhdeksi maailman tunnetuimmista United-faneista. Hänellä on täysin poikkeuksellinen verkosto seuran entisten pelaajien ja kansainvälisten kannattajien keskuudessa. Suomea United-fanien maailmankartalle vienyt yrittäjä onkin mitä loistavinta matkaseuraa, jonka kanssa päätyy usein viettämään aikaa täysin yllättävissä paikoissa.
Pauli Loukola
Toistakymmentä vuotta Manchesterissa asunut Pauli on tuttu kasvo niin Viaplayn lähetyksistä kuin eri medioiden toimittajana. Tämä Valioliigan suurimpia nimiä viime vuosina tiuhaan haastatellut toimittaja ja kasuaalikulttuurin suurlähettiläs on loistava opas näyttämään kaupungin parhaat puolet matkaajille.
Kaikki tämä neljän tähden majoituksella, aamiaisilla, ottelulipuilla ja lentokenttäkuljetuksilla höystettynä.
Matkan alustava ohjelma tarkentuu otteluohjelman varmistuessa, mutta luvassa on neljä päivää täynnä jalkapalloa, tarinoita, hyvää ruokaa ja huippuseuraa. Jeren suhteiden ansiosta tarjolla on myös elämyksiä, joita ei normaalisti edes järjestetä yksityismatkoille – tämä reissu on oikeasti harvinainen tilaisuus.
Lisätiedot ja varaukset: sport@kontiki.fi tai toimistoaikaan 050 5981075
Hintaan sisältyy
Lennot Finnairilla Helsinki–Manchester–Helsinki + matkatavarat
Lentokenttäkuljetukset Manchesterissa
Majoitus 3 yötä Aloft Manchester **** (aamiainen sisältyy) jaetussa 2hh
Ottelulippu Manchester United-Chelsea -otteluun (East Stand)
- Leikkimielinen pienen kentän jalkapalloturnaus neljän entisen Manchester Unitedin pelaajan kanssa
Matkanjohtajat koko matkan ajan: Jere Virtanen & Pauli Loukola
Opastus, vinkit ja ohjelman mukaiset aktiviteetit
Lisämaksusta
1770 €/hlö/1hh
Pidätämme oikeudet mahdollisiin hinta-, aikataulu- ja ohjelmamuutoksiin. Pidätämme myös oikeuden matkatoimistosta riippumattomista syistä tehtävään hinnantarkastukseen esim. polttoaine-, viranomais- tai lentoverokustannusten noustessa.
Suosittelemme, että kaikilla osanottajilla on koko matkan keston voimassa oleva henkilökohtainen matkavakuutus sisältäen peruutusturvan.
Matkan hinta edellyttää ryhmän minimikoon täyttymistä. Ryhmämatkasta poikkeavien yksittäisten matkustajien lento- tai majoitusvarauksien ym. palveluiden muutoksista veloitamme 100 € muutoskulut / muutos ja lisäksi palveluntarjoajien perimät kulut.
Vastuullinen matkanjärjestäjä on kotimainen Oy Kon-Tiki Tours Ltd / Kon-Tiki Sport Travel Oy, joka kuuluu Kilpailu- ja kuluttajaviraston ylläpitämään matkanjärjestäjärekisteriin (1929/00/Mj Mv, SMAL 39610) noudattaen kaikkia matkailualan yleisiä valmismatkaehtoja. Matkojemme erityisluonteen, kuljetusmuotoa koskevien poikkeuksellisten määräysten (mm. reittilentojen varaus- ja myyntiehdot), poikkeuksellisten majoitusehtojen sekä matkakohteen erityisolojen vuoksi sovellamme lisäksi erityisehtoja, joista asiakas saa tiedot matkan laskun liitteenä. Erityisehdot myös verkkosivuillamme www.kontiki.fi/hyva-tietaa/kon-tiki-toursin-erityisehdot/.
Matkaohjelma
perjantai 5.2. - maanantai 8.2.2027
ALUSTAVA MATKAOHJELMA. TARKENTUU KUN OTTELUKIERROKSEN AIKATAULU VAHVISTUU
5.2. perjantai │ Saapuminen Manchesteriin
Perjantaina saavutaan Manchesterin lentokentälle aikaisin aamulla, noin kello yhdeksän aikaan. Lentokentältä siirrytään suoraan hotellille, jossa matkatavarat jätetään säilytykseen. Aamupäivällä on mahdollisuus osallistua vapaavalintaiseen yhteiseen lounaaseen Manchesterin keskustassa. Hotellihuoneet saa käyttöön iltapäivällä, noin kello kolmelta. Loppupäivä on vapaata ohjelmaa omien kiinnostusten mukaan – tarjolla on shoppailua, museoita, baareja ja ravintoloita, ja matkanjohtajilta saa vinkit parhaisiin paikkoihin. Tämä päivä toimii pehmeänä laskuna reissuun ja antaa hyvän mahdollisuuden tutustua kaupunkiin omassa tahdissa.
6.2. lauantai│Ottelupäivä Manchester United – Chelsea
Lauantai on todennäköisesti ottelupäivä, ja se alkaa rauhallisesti hotellin aamiaisella, jossa ottelun ennakointi onnistuu tutkailemalla Valioliigan sarjataulukkoa. Päivän kohokohtaa kohti suunnataan jo hyvissä ajoin, kun siirrytään Old Traffordille. . Itse ottelu Manchester Unitedin ja Chelsean välillä koetaan laadukkailta, pehmustetuilta paikoilta East Stand-katsomosta.
7.2. sunnuntai │ Man United legendojen tapaaminen
Sunnuntaiaamu alkaa jälleen hotellin aamiaisella, minkä jälkeen on vuorossa matkan erikoisin ja ainutlaatuisin elämys: leikkimielinen futismatsi Manchester Unitedin legendoja vastaan. Pelivarusteet vaihdetaan Old Traffordilla, ja itse peli pelataan rennossa hengessä, mutta ainutlaatuisessa ympäristössä. Ottelun jälkeen halukkaat voivat jäädä yhteiselle lounaalle aivan stadionin vieressä sijaitsevaan Hotel Footballiin, joka on entisten ManU-pelaajien perustama ja tunnettu mutkattomasta ruuastaan – listalta löytyy mm. burgereita, pizzoja ja klassisia pubiannoksia.
2.3. maanantai │ Paluu Suomeen
Maanantaina nautitaan vielä viimeinen aamiainen hotellilla ennen huoneiden luovutusta keskipäivään mennessä. Matkatavarat voi jättää säilytykseen hotellille, ja ennen kotimatkaa on mahdollisuus osallistua pitkälle, rennolle yhteislounaalle, jossa käydään läpi reissun kohokohtia, jaetaan fiiliksiä ja päätetään matka hyvällä meiningillä. Iltapäivällä siirrytään lentokentälle ja palataan suoralla Finnairin lennolla takaisin Helsinkiin – monta muistoa rikkaampana.
Finnairin lennot
05.02.2027 AY1361 Helsinki – Manchester klo 08.20–09.20
08.02.2026 AY1366 Manchester – Helsinki klo 17.50–22.30
Matkaehdot
Hinnat perustuvat 3.0.2026 voimassa oleviin valuutta- ja verotietoihin. Matkan toteutuminen edellyttää ryhmän minimikokoa 15. Pidätämme oikeudet mahdollisiin hinta-, aikataulu- ja ohjelmamuutoksiin. Pidätämme myös oikeuden Kon-Tiki Toursista riippumattomista syistä tehtävään hinnantarkastukseen esim. polttoaine-, viranomais- tai lentoverokustannusten noustessa.
Suosittelemme, että kaikilla osanottajilla on koko matkan keston voimassa oleva henkilökohtainen matkavakuutus sisältäen peruutusturvan.
Vastuullinen matkanjärjestäjä on kotimainen Oy Kon-Tiki Tours Ltd, joka kuuluu Kilpailu- ja kuluttajaviraston ylläpitämään matkanjärjestäjärekisteriin (1929/00/Mj Mv) noudattaen kaikkia matkailualan yleisiä valmismatkaehtoja. Matkojemme erityisluonteen, kuljetusmuotoa koskevien poikkeuksellisten määräysten (mm. reittilentojen varaus- ja myyntiehdot), poikkeuksellisten majoitusehtojen sekä matkakohteen erityisolojen vuoksi sovellamme lisäksi erityisehtoja, joista asiakas saa tiedot matkan laskun liitteenä ja verkkosivuillamme www.kontiki.fi/matkaehdot/kon-tiki-toursin-erityisehdot/.