Islanti syksyllä 2021

Pirjo Sehicin matkakertomus

Matkailu alkaa pikkuhiljaa elpyä ja vihdoinkin, parin vuoden jälkeen, pääsin lähtemään metsäryhmän kanssa Islantiin 3.-9.9.2021.

Näin korona-ajan jälkitunnelmissa oli ennen lähtöä kuitenkin monta asiaa selvitettävä, tarkistettava ja informoitava matkustajia kaikista tarpeellisista säännöistä, todistuksista ja toimenpiteistä. Näissä asioissa meni aikaa, oli oltava yhteydessä niin Islannin kuin Suomenkin viranomaisiin, Kon-Tikin työntekijöihin, ryhmän vetäjään ja osallistujiin. Tämä työmäärä kannatti, sillä saimme kaiken tarvittavan tiedon ja koko matkamme sujui erinomaisesti!

Kerron tässä muutamia yksityiskohtia ja huomioitavaa Islannin matkaamme liittyen.

Terveystietoja

Kaikilla matkalle lähtijöillä tuli olla todistus koronarokotuksista ja testeistä. Mikäli matkustaja oli saanut 2 rokotusta, tarvitsi hän myös todistuksen tehdystä antigeeni testistä. Jos oli todistus yhdestä rokotteesta, tarvitsi hän myös todistuksen tehdystä PCR-testistä. Jokaisen matkustajan on tarkistettava ennen matkalle lähtöä todistustensa tietojen paikkansapitävyys.

Matkustajien piti myös itse täyttää Islannin viranomaisten vaatima covid.is-nettitiedustelu, vähintään 72 t ennen lähtöä. Tämä terveystietokysely oli tehtävä englannin kielellä ja osa matkustajista tarvitsi siihen apua. Myös Suomen viranomaiset pyysivät täyttämään kotiinpaluuta varten vastaavan entry.fi sivuston terveyskyselyn.

Saapuminen

Ryhmä saapui Islantiin Keflavikin kansainväliselle lentokentälle. Ennen meidän koneemme laskeutumista oli kentälle saapunut jo 7 lentokonetta, ruuhkaa siis oli. Vastaanottoaulassa oli n. 10 virkailijaa, jotka tarkistivat vaaditut rokotus- ja testitodistukset. Koska matkustajia oli runsaasti, olisi toivottavaa, että tarkastuspisteitä ja niissä henkilökuntaa olisi ollut enemmän. Tämä prosessi vaati tietysti oman aikansa, mutta siitäkin selvittiin kärsivällisesti jonottamalla.

Lentokentällä oli myös oma ilmainen terveydenhuollon toimipiste. Siellä henkilökunta teki mm. maksuttomia antigeenitestejä. Reykjavikin yliopistollisessa keskussairaalassa oli myös ilmainen testauspiste ja vastaanotto ensiapua tarvitseville matkailijoille.

Majoittautuminen ja maskit

Majoittauduimme matkan aikana kahdessa eri hotellissa. Vastaanotto niissä sujui nopeasti ja joustavasti, esim. passeja ei tarvinnut hotelleille luovuttaa. Sisätiloissa kaikki käyttivät maskeja, mutta kaupungilla ja ulkona liikkuessa maskeja näkyi harvemmin. Hotelleissa, ravintoloissa, kaupoissa ja muissa liikkeissä oli
käsidesipisteet ja tarvittaessa saatavilla kasvomaskeja.

Sää ja kohteet

Islannissa sää on aina vaihtelevaa ja siihen kannattaa varautua. Meilläkin oli matkan aikana sadepäiviä, mutta myös aurinko paistoi. Kaikki matkaamme kuuluneet vierailukohteet toteutuivat. Mitään kohteita
ei tarvinnut vaihtaa tai jättää koronatilanteesta johtuen pois. Näimme mm. metsiä, jäätiköitä, banaaninviljelyä, upeita vesiputouksia, kuumia lähteitä ja paljon muuta!

Koronatilanteen vaikutus ruokailuihin

Korona tilanteen vuoksi ravintoloissa oli pulaa henkilökunnasta ja erityisesti kokeista. Tämä aiheutti sen, että ryhmämme ei saanut etukäteen valitsemiaan henkilökohtaisia ruokavalintojaan. Ryhmämme oli suhteellisen suuri, yli 30 osallistujaa. Ravintoloiden tarjoamat eri päivien vaihtoehdot olivat kuitenkin monipuoliset ja hyvät. Pääsimme maistamaan myös islantilaisia paikallisruokia, kuten kalaa ja lammasta. Ruuan kanssa oli aina tarjolla vettä ja joinakin iltoina myös viiniä. Alkoholi tuotteet Islannissa ovat hinnakkaita. Henkilöstöpulan aiheuttamista haasteista selvittiin, mutta siihen on hyvä varautua muuallakin kuin Islannissa.

Verovapaat ostokset

Islannissa on kaupungilla ja käyntikohteissa useita Tax Free-myymälöitä. Mikäli ostat niistä tuotteita, esim. villavaatteita, 6000 Kruunun (n.40 Eur) arvosta tai sen yli, saat ostoksistasi halutessasi veronpalautusta. Sinun tulee laittaa liikkeen antamaan lomakkeeseen nimi-, osoite- ja passitietosi sekä tilinumerosi. Lomake jätetään jo ennen lähtöselvitystä lentokentän palautuspisteeseen ja saat rahat myöhemmin suoraan tilillesi.

Lähtöselvitys

Keflavikin kansainvälisellä lentokentällä lähtöselvityksen ja matkalaukkujen vastaanoton tekevät paikalliset kenttävirkailijat. Automaatit eivät olleet käytössä. Lähtöselvitys sujui suhteellisen joustavasti ja nopeasti, vaikka jonoja olikin. Kaikki kansainväliset lennot lähtevät ja saapuvat samoihin aikoihin. Silti jäi hyvin aikaa vielä monipuolisiin verovapaisiin ostoksiin. Lentokentällä on useita erilaisia liikkeitä ja tarjolla on ruokatavaraa, mausteita, vaatteita, kosmetiikkaa, laavatuotteita, alkoholia, makeisia jne.

Kotilento

Icelandairin lennoilla palvelu sujui nopeasti ja ystävällisesti. Lentokoneessa on kasvomaskin käyttö pakollista niin matkustajille kuin henkilökunnallekin. Kahvi, tee ja virvoitusjuomat eivät maksa ja pikkupurtavaa voi ostaa pankkikortilla. Digitaalisen lentoreitin seuraaminen on kaikille mahdollista ja maksutonta.

Yhteenveto

Matkustaminen koronatilanteen loppuvaiheessa on omalla tavallaan haastavaa ja saattaa aiheuttaa matkustajille huolta, murhetta tai jopa pelonsekaista tunnetta. Kun matkanjärjestäjä etukäteen selvittää ja informoi matkustajia hyvin kaikista mahdollisista matkaan liittyvistä toimenpiteistä ja asioista, totesi moni matkustaja, ettei ne itse suoritettavat toimenpiteet olleetkaan niin pelottavia tai mahdottomia.

Kokonaisuudessaan matka sujui hienosti ja kaunis kiitos kaikille osallistujille!

Islanti on ihana maa!

Kovasti täällä Kon-Tikilla odotamme jo uusia tulevia matkoja ja toivotamme sinut niille lämpimästi tervetulleeksi!

Ystävällisin terveisin,
Pirjo Sehic, opas
Kon-Tiki Tours

"Matkalukemista" aihealueittain

Inspiroidu

Matkapäiväkirja – Ugandan lintu- ja luontomatka

Matkapäiväkirja – Ugandan lintu- ja luontomatka

Kiia Pitkänen Inspiroidu Tutustu

Kon-Tikin ryhmä Paul Segersvärdin johdolla matkan Ugandaan syyskuussa 2025, keskittyen...

Spain Talks -voittajat Suomessa: Kon-Tiki Tours ja Mondo-lehti

Spain Talks -voittajat Suomessa: Kon-Tiki Tours ja Mondo-lehti

Kiia Pitkänen Inspiroidu
...
Kon-Tiki sai Avainlippu-merkin

Kon-Tiki sai Avainlippu-merkin

Kiia Pitkänen Inspiroidu

100% kotimainen Kon-Tiki Tours on saanut arvostetun Avainlippu-merkin tunnustuksena suomalaisesta...

Riviera on kuin elävä taideteos

Riviera on kuin elävä taideteos

Kiia Pitkänen Inspiroidu

Ranskan Riviera ei ole vain Välimeren sininen rantaviiva – se...

Maista

Matkailun isot teemat ja trendit – toimarin terveiset maailmalta

Matkailun isot teemat ja trendit – toimarin terveiset maailmalta

Kiia Pitkänen Maista

Espanjan Jaenissa järjestettiin järjestyksessään kahdeksas globaali matkatoimistoalan liittojen kongressi marraskuussa....

Tokio, Japanin mykistävä jättiläinen – TOP 10

Tokio, Japanin mykistävä jättiläinen – TOP 10

Kiia Pitkänen Maista

Yleisurheilun MM-kisaviikko houkutteli Yleisurheilufanit syyskuussa Tokioon. Faneille jäi onneksi aikaa...

Tokio, Japanin mykistävä jättiläinen (osa 1)

Tokio, Japanin mykistävä jättiläinen (osa 1)

Kiia Pitkänen Maista

Yleisurheilufanit vei syyskuussa Tokioon lajin MM-kisat, mutta tutustuimme kaupunkiin, maahan...

Italian kevät on kukkien, kulttuurin ja kulinarismin juhlaa

Italian kevät on kukkien, kulttuurin ja kulinarismin juhlaa

Kiia Pitkänen Maista Vinkit

Kun talven pimeys väistyy, Italia pukeutuu kevään väreihin. Mantelipuut kukkivat,...

Tutustu

Matkapäiväkirja – Ugandan lintu- ja luontomatka

Matkapäiväkirja – Ugandan lintu- ja luontomatka

Kiia Pitkänen Inspiroidu Tutustu

Kon-Tikin ryhmä Paul Segersvärdin johdolla matkan Ugandaan syyskuussa 2025, keskittyen...

Madrid – klassista tyyliä, historiaa, urheilua, modernia luksusta ja ties mitä!

Madrid – klassista tyyliä, historiaa, urheilua, modernia luksusta ja ties mitä!

Kiia Pitkänen Tutustu

Madrid on miltei neljän miljoonan asukkaan (Suur-Madrid lähes 8 milj.)...

Namaskaar! Terveiset Intiasta!

Namaskaar! Terveiset Intiasta!

Kiia Pitkänen Tutustu

Intia on valtava, monimuotoinen maa, joka tunnetaan rikkaasta historiastaan, kulttuuristaan,...

Nepal –⁠ paljon muutakin kuin vuoria

Nepal –⁠ paljon muutakin kuin vuoria

Kiia Pitkänen Maista Tutustu

Nepal on pieni, mutta kulttuurillisesti ja maantieteellisesti monimuotoinen maa. Maan...

Vinkit

Italian kevät on kukkien, kulttuurin ja kulinarismin juhlaa

Italian kevät on kukkien, kulttuurin ja kulinarismin juhlaa

Kiia Pitkänen Maista Vinkit

Kun talven pimeys väistyy, Italia pukeutuu kevään väreihin. Mantelipuut kukkivat,...

Uusi uljas futisvuosi – Valioliigakausi 25-26 (osa 2)

Uusi uljas futisvuosi – Valioliigakausi 25-26 (osa 2)

Kiia Pitkänen Vinkit

Valioliigan kausi jatkuu vuodelle 2026. Älä jää katsomaan sivusta –...

Kaikki alkaa Merseyltä – Valioliigakausi 25-26 (osa 1)

Kaikki alkaa Merseyltä – Valioliigakausi 25-26 (osa 1)

Kiia Pitkänen Vinkit

Uusi futiskausi saa syntynsä kesän loppupuolella – sateisissa tunnelmissa. Tietenkin.

...
Matka Japaniin on unohtumaton seikkailu

Matka Japaniin on unohtumaton seikkailu

Kiia Pitkänen Inspiroidu Vinkit

Japani on täynnä kontrasteja: futuristisia kaupunkimaisemia, rauhoittavia luontokokemuksia ja ikiaikaisia...